30TON lista lista lista przebojów. Najlepsza z najlepszych

Rok 1995 to nie tylko denominacja, to nie kolejny, już trzeci finał WOŚP. To również, a przede wszystkim premiera programu 30TON lista, lista, lista przebojów. 7 lutego 1995, o godzinie 16 w TVP2 pojawił się właśnie ten program. Lista przebojów, która urosła do miana z jednego z symboli lat 90-tych.

Te emocje towarzyszące każdemu notowaniu. Trzymanie kciuków za swoje ulubione piosenki i modlitwy o to, aby każdy paździerzowy kawałek wyleciał poza trzydziestkę. Niecałe 30 minut tygodniowo, każdy teledysk przez kilkanaście sekund, ale klimat był.

Lista 30TON była chyba najbardziej miarodajna, jeżeli mowa o najpopularniejszych piosenkach w Polsce. Każdy gatunek muzyczny mógł się tutaj znaleźć (z wyjątkiem discopolo), czego nie można było powiedzieć o innych listach przebojów z tamtego okresu (np. w Trójce pewne zespoły, pewne gatunki miały dożywotniego bana). Dla wielu młodych osób, pozbawionych dostęp do telewizji satelitarnej czy kablowej, było to jedno z niewielu miejsc, gdzie mogli przez kilkanaście sekund nacieszyć oko teledyskiem zagranicznych wykonawców (polskie teledyski były akurat doskonale promowane, poprzez programy TVP np. Muzyczna Jedynka czy Clipol).

Pomysłodawcą wszystkiego był Walter Chełstowski (twórca i organizator Jarocina), jednak twarzą, a dokładniej głosem listy 30TON stał się Dariusz Odija (oglądaliście Młode Wilki? Czyim głosem mówił „Czarny” 😀 ?). Wielką sztuką było nawijanie w takim tempie, skondensowane zapowiedzi poszczególnych piosenek. Do tego poczekalnia na ekspresie, kartka z kalendarza, informator koncertowy oraz premiery płytowe. Wielkie ukłony.

 

Pierwsze notowanie pojawiło się we wtorek, o godzinie 16. Na szczycie Big Day – Przestrzeń.

 

Kolejne zestawienie tydzień później o 16:30. Mając przebłyski z przeszłości, pamiętam, że po raz pierwszy udało mi się obejrzeć właśnie drugie notowanie i to jego końcówkę. Pewnie, zamiast się uczyć, skakałem po kanałach bez większego celu i tak udało mi się obejrzeć czołowe miejsca z 30TON. Od tego czasu zawsze sprawdzałem w programie tv, kiedy następnie notowanie. Pamiętam również, że w roku 1995, lista została zawieszona na czas wakacji.

Jak wiadomo, nie był to czas, kiedy można było sobie wejść do internetu i sprawdzić notowanie. Trzeba było oczekiwać na godzinę zero i przez niecałe 30 minut prześledzić jakie zmiany w danym tygodniu. Lista idealna pod tym względem, że była niejako wypadkową większości list przebojów w naszym kraju. Długo ten pomysł się nie ostał, bo jakieś dwa lata później, w roku 1997 na liście zaczęły się pojawiać składanki. Zestawienie powstawało więc już nie tylko na podstawie popularności piosenek w danym tygodniu. Dołączono również zestawienie najpopularniejszych płyt. I tak na czołowe pozycje zajmowało Lato z Radiem czy tam Smerfne Hity. Od tego momentu zacząłem tracić zapał do 30TON. Całkowite pomieszanie z poplątaniem. Kilka lat później wszystko zupełnie się rozmyło…ale to nie były już lata 90-te.

 

Na zakończenie przeboje roku z lat 90-tych według 30TON

1995 – Kasia Kowalska – A to co mam
1996 – Robert Chojnacki & … – Niecierpliwi
1997 – Budka Suflera – Takie tango
1998 – Celine Dion – My heart will go own
1999 – Górniak i Szczęśniak – Dumka na dwa serca

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz