Najlepiej sprzedające się płyty z lat 90-tych

Najpopularniejsze płyty z lat 90 w jednym miejscu. Czyli kompletne zestawienie tego co sprzedawało się w dekadzie lat 90-tych najlepiej. Zestawienie najlepiej sprzedających się płyt lat 90-tych doskonale pokazuje, kto cieszył się popularnością. Na uwagę zasługuje oczywiście różnorodność takiego zestawienia.

 

10 Nirvana – Nevermind – 1991 – 30 mln
Drugi album grupy Nirvana, wydany w 1991 roku. Płyta okazała się gigantycznym sukcesem komercyjnym, singiel promujący płytę czyli „Smells Like Teen Spirit” okazał się światowym przebojem. Kilka lat później zespół przestał istnieć z wiadomego powodu.

 

9 Metallica – Metallica – 1991 – 30 mln
Wszyscy wiemy na jakiej płycie skończyła się Metallica. To jednak nie przeszkodziło zespołowi nagrywać kolejnych płyt i odnosić sukcesy komercyjne. Piąty album rozszedł się w 30 milionach sztuk, czyniąc go najlepiej sprzedającym się w historii zespołu Metallica.

 

8 Titanic – Soundtrack – 1997 – 30 mln
Zostawcie Titanica…oto idealny przykład jak jedna piosenka może „pociągnąć” sprzedaż całego albumu. Można przypuszczać, że gdyby piosenka w wykonaniu Celine Dion nie znajdowała się na soundtracku, to sprzedaż 30 milionów płyt i kaset nie byłaby raczej osiągalna.

 

7 Madonna – The Immaculate Collection – 1990 – 30 mln
Podsumowanie lat 80 wydane w latach 90-tych. Album zawierający największe przeboje Madonny z lat 90-tych. Dziś zwykłych „Greatest Hits” czy „Best Of” już się raczej nie wydaje (chyba tylko albumy Live mogą liczyć na powodzenie). W złotych latach koncernów fonograficznych składanki takie siekano aż miło. Któż nie chciał mieć na jednej kasecie największych przebojów swojego ulubionego wykonawcy? Oto jeden z takich przykładów, najlepiej sprzedająca się w latach 90-tych składanka największych przebojów jednego artysty.

 

6 Celine Dion – Let’s Talk About Love – 1997 – 31 mln
Maj hart łil goł on i wszystko jasne. Oczywiście niesprawiedliwe byłoby twierdzenie, że jak w przypadku ścieżki dźwiękowej z Titanica, tutaj również jedna piosenka „ciągnie” sprzedaż. Lata 90-te należały między innymi do Celine Dion. Mało który artysta może pochwalić się sprzedażą ponad 100 milionów płyt i kaset w dekadzie lat 90-tych.

 

5 Michael Jackson – Dangerous – 1991 – 32 mln
Tylko Michael Jackson mógł sobie pozwolić na to aby z jednego albumu wydać 9 singli. „Dangerous” będzie już zawsze kojarzył się z…Kevinem i teledyskiem do”Black or White”.

 

4 Celine Dion – Falling Into You – 1996 – 32 mln
Po raz drugi w zestawieniu najlepiej sprzedających się płyt lat 90 Celine Dion. Wydany w roku 1996 album ugruntował pozycję Celine Dion na rynku międzynarodowym

 

3 Alanis Morissette – Jagged Little Pill – 1995 – 33 mln
Ogromny sukces komercyjny, który był kompletnym zaskoczeniem. Raczej nikt się nie spodziewał, że pierwszy międzynarodowy album Kanadyjki osiągnie sprzedaż ponad 30 milionów egzemplarzy. Biorąc pod uwagę, że nie jest to muzyka skoczna, lekka i dla każdego.

 

2 Shania Twain – Come on Over – 1997 – 39 mln
Do tej pory znana w USA, szczególnie wielbicielom muzyki country. Podanie tego stylu muzycznego w bardziej przystępny sposób spowodowało, że na całym świecie sprzedano prawie 40 milionów płyt i kaset. Warto odnotować, że około 40% z całej sprzedaży przypada na USA.

 

1 The Bodyguard – Soundtrack – 1992 – 42 mln
Podobnie jak w przypadku muzyki z filmu Titanic. Tutaj również za komercyjny sukces całego albumu odpowiada jedna piosenka. Piosenka, która jest przecież coverem i została odpowiednio zaaranżowana na potrzeby Whitney Houston. Po sukcesie filmu Bodyguard, sukcesie piosenki „I Will Always Love You” obu bohaterom nie wiodło się już tak dobrze. Kevin Costner w 1995 roku wtopił masę kasy na filmie „Wodny Świat”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz