Najlepsze gry piłkarskie z lat 90

To że graliśmy na podwórku w piłkę nożną nie znaczy, że nie pykaliśmy joystickami w domu.
Od pierwszego spotkania z komputerem, od zakupu Commodore 64 grywałem w gry związane z piłką nożną. Każda gierka była na wagę złota. Jadąc do sklepu z kasetami, szukało się zestawów gdzie musiała być choć jednak gra piłkarska. I tak z czasem, przerzucając się na kolejne maszyny, od Commodore64, poprzez Amigę i Sony Playstation, a kończąc na PC, zawsze najwięcej frajdy sprawiało granie piłkarzami albo zdobywanie sławy jako manager. Poniżej subiektywny przegląd 10 najlepszych gier o tematyce piłkarskiej z lat 90. Bez podziału na sprzęt, bez podziału na efekty graficzne, rozbudowane bazy danych. Po prostu z uwagi na tzw. „miodność” (zwroty z gazet komputerowych z lat 90 pozostaną w naszych głowach na zawsze;)

10 LIGA POLSKA MANAGER 95 – PC/AMIGA
O sukcesie gry przesądziła jej polskość. Każdy chciał spróbować, każdy chciał zagrać w prawdziwego polskiego managera. To nic, że gra nie była zbyt realna, ważne że w końcu w naszym kraju ktoś postanowił stworzyć managera. Gra, która moją uwagę zwróciła od razu po premierze, kiedy to oglądałem skriny i czytałem recenzję w Secret Service. Jak mi się wtedy chciało zagrać, a mój komodor nie miał opcji żeby popróbować ;( Gierka miała to wszystko co musi mieć dobry manager z tamtych czasów. Oryginalne składy, organizowanie budżetu, transfery ale przede wszystkim rywalizacja w najlepszej lidze świata czyli Liga Polska czekała na młodych managerów.

Któż tam na okładce?

 

9 MICROPROSSE SOCCER – COMMODORE 64
Lepszej kopanej na Commodore 64 nie było. Gra wybijała się przed szereg, cudowna grafika i łatwość opanowania sprawiły, że zagrywaliśmy się na osiedlu w ten tytuł. Organizowaliśmy sobie nawet turnieje gdzie w jednym mieszkaniu spotykała się nas cała masa. Oprócz znakomitej grafiki i sensownemu sterowaniu otrzymaliśmy możliwość rywalizacji w ramach World Cup gdzie można było poprowadzić do wygranej Polaków.

Messi, chłopie zaczynaj

 

8 ULTIMATE SOCCER MANAGER 98 – PC
Manager z bardzo przyjemną grafiką oraz licznymi opcjami. Od trzymania pieczy nad rozbudową stadionu, ustalaniem cen biletów, jedzenia, wybierania sponsorów. Opcja managera była o tyle ciekawa, że można było budować drużynę w oparciu o juniorów. Ściąganie do klubu młodych grajków i doglądanie jak przez kolejne sezony stają się prawdziwymi gwiazdami. Ustalanie taktyki, przygotowanie planów treningowych i możliwość gry w kilka osób. Właśnie całodniowe spotkania z kumplami przed kompem, wkurzanie się na tych co za długo grzebali przy drużynie w trakcie swojej kolejki i oczywiście ogromna radość gdy było się najlepszym. Gdyby nie Championship Manager to pewnie mieliby szanse zostać liderem rynku managerów.

poczuj klimat tunelu, jak prawdziwy manago

 

7 THE MANAGER (wersja z polskimi klubami) – AMIGA 600
The Manager w wersji z polskimi klubami to była nie lada gratka. I podobnie jak to ma miejsce z innymi tytułami, tutaj również spotykało się na wspólne giercowanie, rywalizowanie o mistrzostwo. W końcu nic tak nie smakuje jak pokonanie żywego przeciwnika. Gra może niezbyt rozbudowana ale jakie emocje w trakcie oglądania akcji twojej drużyny. Strzeli czy nie strzeli? Ty łajzo czemu nie dałeś po widłach?

kurde, znowu polska gwiazda piłki nożnej lat 90

 

6 FIFA 98 – SONY PLAYSTATION
Klasyka, jedna z najpopularniejszych gier piłkarskich z lat 90. To właśnie pierwsza gra jaką zakupiłem wraz z PlayStation. Wyższy poziom zaawansowania, szczególnie kiedy pamiętałeś grafikę z Commodore czy Amigi. Trochę godzin się spędziło przy Fifa 98. Te kombinacje przycisków, te wjazdy wślizgami w bramkarza kiedy byłeś bezsilny i wiedziałeś już że przegrasz. Kto na maksa giercował ten wie co oznacza tytuł FIFA 98

wkręcaj, wkręcaj jak Wojciechowski

 

5 LEAGUE SOCCER – COMMODORE 64
Najprostsza gra z możliwych, sentyment jednak jest ogromny. Z czego wynika? Sama gra w trybie tekstowym, na początku wprowadza się nazwiska swoich piłkarzy generując tym samym swoją ekipę. W trakcie rozgrywek czeka się na wyniki i to kto zdobył bramki. Co lepsze gra była strasznie wolna. Mielenie wyników 4 poziomów rozgrywek naprawdę było trudne i trzeba było czekać i czekać i czekać..i czekać… Jednak w sytuacji kiedy dało się w grze edytować wszystkie drużyny to nie pozostało nic innego jak stworzyć ligę polską. Niech o miodności tej gry świadczy, że pewnego razu w niedzielę, zamiast przygotować się do szkoły (chyba 4 klasa podstawówki), od rana do nocy grałem w League Soccer. O konsekwencjach wybory gry zamiast książek przekonałem się następnego dnia

nazwisko wklepane to trzeba dla chłopa wybrać pozycję

 

4 PRO EVOLUTION SOCCER – SONY PLAYSTATION
Gra, którą ceniłem wyżej niż Fifa 98. Dlaczego? Podania w uliczkę;) A dokładniej wydawało mi się, że gra była jakby bardziej grywalna niż Fifa. Na pewno większa realność gry. Czułem się w niej zdecydowanie lepiej niż w Fifie, mimo że nazwiska piłkarzy nie były oryginalne. Dobry czas, gra się nie nudziła. Nie ma to tamto, PES to był znakomity złodziej czasu

i komu mam zagrać?

 

 

3 STRIKER – COMMODORE 64
Grał w Strikera ktoś jeszcze? Dla wielu czytających może to być zaskoczenie ale sam pomysł na grę doskonały. Jesteśmy sobie napastnikiem, wybieramy klub w IV lidze angielskiej, co kolejkę możemy przeprowadzić trening. W trakcie meczy dostajemy szanse na zdobycie bramki (albo i nie).
Nad wszystkim czuwa agent. Co jakiś czas dostajemy informacje o potencjalnym zainteresowaniu innych klubów albo propozycje transferu lub żebrzemy o wystawienie na listę transferową. Można dobić do najwyższej klasy rozgrywkowej angielskiej lub też topowych lig europejskich. Oczywiście im wyższy poziom tym trudniej strzelać gole. Super gierka, miała tylko jeden mankament- opcja SAVE nie działała.
P.S. Wybierało się narodowość na początku gry i podobno można było grać w reprezentacji. Kolejny legenda tamtych czasów, czy może jednak komuś udało się zagrać w kadrze?

w skupieniu czekamy aż pojawi się STRIKER

 

2 CHAMPIONSHIP MANAGER 3 – PC
To najwyższy poziom managerów piłkarskich. W latach 90 nie było lepiej rozbudowanego managera piłkarskiego. W latach 90 to po prostu kompletna gra. Jako łapczywy odbiorca tego typu gier, przy pierwszym spotkaniu z CM 3 wybrałem wszystkie ligi. Nie trzeba dopisywać czym to się skończyło. Championship Manager 3 spowodował, że na lat wsiąkłem w te klimaty. Kolejne lata to najlepszy w całej historii Championship Manager 01/02 i jego następcy czyli Football Manager.

18 lat minęło jak jeden dzień!

 

1 SENSIBLE WORLD OF SOCCER – AMIGA
Dla mnie w tej grze wszystko jest idealne. Od rozgrywania meczów, poprzez minimalistyczne opcje managera ale za to z ogromna bazą danych. Wygrana Ligi Mistrzów drużyną z San Marino czy Estonii smakuje wyjątkowo. Prowadzenie do sukcesów kadry Polski, gdzie większość piłkarzy nie wyskakuje ponad 3,5 gwiazdki to trudne zadanie ale do wykonania. Wszyscy którzy dorastali w latach 90 i interesowali się grami na pewno znają ten tytuł. Ba to jeden z najlepszych tytułów w całej historii gier komputerowych w temacie piłka nożna

piechniczek – gdzie jest kowalczyk?

 

Komputery, gry z lat 90 – jeżeli chcecie poczytać więcej na ten temat, zapraszam do innych wpisów na blogu:
Domowe nasiadówy przy komputerze – lata 90

Commodore 64 czyli mój pierwszy komputer

1 Komentarz

  1. Any action taken against cheaters I’m good with. Skip suspensions and warnings, permabans only because you know they will just try again in the future. Clean the cesspool properly!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.