Top 10 najlepiej sprzedających się polskich płyt w roku 1997

Polski rynek fonograficzny w 1997 roku wciąż notował wysokie wyniki sprzedażowe. Nadal sprzedawano ogromne ilości płyt i kaset. Aż 28 wydawnictw w roku 1997 odnotowało sprzedaż powyżej 100 tysięcy. Żeby zmieścić się w pierwszej setce takiego zestawienia należało sprzedać powyżej 35 tysięcy płyt i kaset. Top 10 największych polskich bestselerów roku 1997. Należy zaznaczyć, że podane nakłady to liczba sprzedanych nośników przez firmy fonograficzne, ilość zrealizowanych zamówień dla hurtowni i sklepów muzycznych.

10 – Anita Lipnicka – Wszystko się może zdarzyć – 118.000
Wydawnictwo mające premierę jesienią 1996, od razu stało się bestsellerem. Przez 3 miesiące 1996 roku sprzedano ponad 200 tysięcy egzemplarzy, a w roku 1997 sprzedaż nadał szła dobrze, co pozwoliło dotrzeć do ponad 100 tysięcy osób. Oprócz tytułowej piosenki wielkim przebojem był singiel z roku 1997 „Piękna i Rycerz”

9 – Robert Chojnacki – Big Beat – 119.000
„Komercyjna porażka”, tak wieszczono w mediach po wydaniu drugiej płyty Roberta Chojnackiego. Po ogromnym sukcesie pierwszej płyty „Sax & Sex” taki „niski” wynik sprzedaży był wodą na młyn dla wszelkiego rodzaju ówczesnych „hejterów”. Wydanie dość podobnej płyty do debiutu nie zagwarantowało sukcesu komercyjnego, chociaż dziś każdy artysta taką sprzedaż przyjąłby z pocałowaniem ręki. Czego zabrakło? Bardzo prawdopodobne, że właśnie powtarzalność oraz brak Piaska na wokalu.

8 – Edyta Górniak – Edyta Górniak – 120.000
Międzynarodowe wydawnictwo Edyty Górniak, które miało utorować jej drogę do podbicia europejskiego rynku muzycznego. Nie udało się chociaż płyta pojawiła się na listach sprzedaży w krajach skandynawskich. Warto odnotować, że dwie piosenki z tej płyty okazały się przebojami w wykonaniu innych artystów czyli „One and One” w wykonaniu Roberta Milesa oraz „Perfect Moment” śpiewane przez Martine McCutcheon. „Perfect Moment” w 1999 zdobył pierwsze miejsce na brytyjskiej liście przebojów.

7 – Edyta Bartosiewicz – Dziecko – 133.000
Edyta Bartosiewicz to jedna z ikon polskiej muzyki lat 90. Jej dwa poprzednie albumy sprzedały się znakomicie, kolejny, „Dziecko”, również podbijał listy przebojów. Co prawda już nie w takich nakładach jak płyty „Sen” czy „Szok’n’Show” to jednak wynik przyzwoity. Do dziś po płycie pozostały takie przeboje jak „Jenny” czy „Skłamałam”. I kto wtedy mógł przypuszczać, że za kilka lat Edyta na długo zniknie ze sceny muzycznej.

6 – Elektryczne Gitary – Na Krzywy Ryj – 147.000
Wielki powrót Elektrycznych Gitar. Kiedy po sukcesach dwóch pierwszych płyt zespołu, kolejne wydawnictwo – Huśtawki – nie sprzedało się najlepiej, mało kto oczekiwał, że wrócą i to w takim stylu. Singiel „Co ty tutaj robisz” napędził sprzedaż płyty, a do tego jeszcze jesienny hit polskich kin czyli „Killer”. Jesienią wydano soundtrack z tego filmu, którego sprzedaż zamknęła się w ilości 65.000. Czyli jakby nie patrzeć, rok 1997 Elektryczne Gitary zamknęły sprzedając ponad 200.000 płyt i kaset.

5 – Kazik – 12 Groszy – 161.000
Kazik nagrał płytę, wydał płytę, puścił na promocję kompletnie „nieradiową piosenkę” i wyjechał odpoczywać na Teneryfę. Po powrocie okazało się, że płyta bije rekordy popularności, hitem jest tytułowa piosenka, która późną wiosną 1997 była w częstej rotacji choćby Radia Zet :D.
To jedno z tych miłych zaskoczeń kiedy kompletnie „nieradiowa” czy „nieprzebojowa” piosenka, płyta zdobywa serca słuchaczy. Wszystko mogłoby jednak nie mieć miejsca, wystarczyłoby żeby Kazik oddał piosenkę „12 groszy” na hip-hopowy album składankowy i po ptakach. Największy przebój solowy Kazika nie został przypadkiem zabity.

4 – Urszula – Biała Droga – 169.000
Powrót po latach na polski rynek muzyczny i prawdziwy strzał w dziesiątkę. Premiera płyty Urszuli „Biała Droga” miała miejsce wiosną 1996 roku i jak widać, rok później znakomicie się sprzedawała. Promujący singiel „Na Sen” okazał się wielkim hitem, a na dokładkę cover „Konik na Biegunach”, który „pociągnął” dalej sprzedaż płyty czego efektem była popularność jeszcze w 1997 roku.

3 – Natalia Kukulska – Puls – 170.000
Ogromny sukces Natalii Kukulskiej. To najlepiej się sprzedająca płyta wokalistki w „wersji dorosłej”. Nastrojowa piosenka „Im więcej Ciebie tym mniej” niektórym kojarzyła się z „Unbreak My Heart” Toni Braxton, co nie przeszkodziło w podbiciu list przebojów, a o tym jak wielki to był hit, świadczy fakt, że do dziś można usłyszeć ją w rozgłośniach radiowych.

2 – Just 5 – Just 5 – 229.000
„Kolorowe sny” i wszystko jasne. Debiutancki album polskiego boysbandu okazał się komercyjnym sukcesem, sprzedając się w ilości ponad 200 tysięcy egzemplarzy. Historia powstania zespołu, wybór nazwy to oczywiście temat na inną, osobną opowieść. Kolejne płyty nie powtórzyły już sukcesu, a panowie oprócz znakomitej sprzedaży, mogą się pochwalić, że przed ich koncertami występował N’Sync z Justinem Timberlake’m na czele. Takie to były zakręcone lata 90;)

1 – Budka Suflera – Nic nie boli tak jak życie – 606.000
Największe sukcesy komercyjne często są nie do przewidzenia i tak było w tym wypadku. Liczba 606.000, którą Budka Suflera zamknęła rok 1997 to oczywiście nie koniec sukcesów sprzedażowych. Mówi się o tym, że nakład tej płyty przekroczył ponad milion sprzedanych egzemplarzy, co czyni ją obok „Sax & Sex” najlepiej sprzedającą się płytą lat 90. A przecież po słabszej poprzedniej płycie „Noc” nikt nie spodziewał się cudów. Płytę wypromował przebój „Takie Tango”, co do którego też nie było większej wiary w gronie zespołu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz