Trójmiasto lat 90tych w teledyskach

Lata 90-te to rozpasanie w polskiej muzyce. Kasety sprzedawały się na kilogramy. To również dobry czas dla teledysków. Ogromne budżety wideoklipów, powstawały niezapomniane obrazy. Powstawały teledyski które wspominamy do dziś. Tamte teledyski to między innymi rejestracja lat 90-tych. Jak zapamiętało się tamten czas w trójmieście?

Kazik – Jeszcze Polska

Kazik spacerujący ze słuchawkami na uszach i śpiewający jeden ze swoich przebojów. Początek klipu to oczywiście sopockie Molo, inne ujęcie to gdańska Gildia. Na początku lat 90tych to typowy dla pejzaży polskich miast bazarek gdzie można było kupić wszystko. W chwili obecnej budowana jest tam kolejna gdańska galeria handlowa.

Kult – Polska

Piosenka z lat 80tych, która doczekała się teledysku na początku kolejnej dekady. Teledysk który pokazuje jak wyglądał gdański dworzec PKP z początku lat 90tych. Dodatkowo wycieczka SKM z tamtego okresu (fani Kultu nie powinni mieć problemów by dzisiaj odbyć wycieczkę identycznym składem:). Dodatkowo w teledysku małe przebitki z ulicy Długiej.

Elektryczne Gitary – Jestem z miasta

Klip realizowany w Gdańsku. Można zauważyć Trakt Św. Wojciecha na gdańskiej Oruni (dużo się nie zmieniło, wyburzono kilka budynków), następnie zespół zwiedza Stare Miasto – Śródmieście i oczywiście podziwianie gdańskich falowców.

Hey – Misie

Jeden z największych przebojów zespołu Hey i wycieczka do Gdyni. Gdyńska plaża zimą jako tło do piosenki Misie.

Illusion – Nóż

Najbardziej „komercyjny hit” zespołu Illusion. O dziwo można było posłuchać tej piosenki w rozgłośniach radiowych, w ciągu dnia obejrzeć wideoklip w programach takich jak Clipol czy jako „zapychacze czasu antenowego” na Polsacie.
Sam teledysk powstawał w pobliżu Portu Północnego oraz przy Stoczni Gdańskiej. Zdjęcia przy stoczni są jednymi z ostatnich nakręconych przed tragicznym pożarem w Hali Stoczni Gdańskiej, w roku 1994.

Apteka – Gdynia nocą

Cóż za genialny pomysł na teledysk, wpakować kamerę do samochodu i kręcić;) Na poważnie to dobra koncepcja, dzięki temu można spojrzeć sobie na to jak wyglądała Gdynia nocą w latach 90tych. Samochód z operatorem krążył w centrum więc widzimy między innymi ulicę Świętojańską, okolice dworca Gdynia Główna Osobowa czy też Skwer Kościuszki.

Big Cyc – Makumba

Jeden z największych polskich przebojów lat 90tych, największy przebój zespołu Big Cyc, który oczywiście miał wpływ na znakomitą sprzedaż płyty „Z gitarą wśród zwierząt”. A teledysk powstawał w trzech gdańskich lokalizacjach. Pierwsza z nich to właśnie budowane molo w gdańskiej dzielnicy Brzeźno. Druga lokalizacja to Wrzeszcz, a ostatnia to skrzyżowanie przy hali Olivia, peronu SKM Gdańsk Przymorze-Uniwersytet.

Maxel – Uśmiechnij się

Lata 90te bez disco polo nie mogą istnieć. Zestawienie zamyka zespół Maxel z piosenką „Uśmiechnij się”. Nie wiadomo co reżyser miał na myśli ale przygotował teledyski z piłkarzami Arki Gdynia. Akcja toczy się na stadionie Arki przy Ejsmonda (obecnie znajdują się tam korty tenisowe). Następnie akcja przenosi się do Sopotu, na Monciak.

Teledyski z trójmiasta to oczywiście jedno nazwisko – Yach Paszkiewicz. Polecam z tego miejsca kanał na youtube: Yach Paszkiewicz

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz