VIVA kończy nadawanie

Po 25 latach działania, z końcem roku, VIVA zniknie. Rok 2018 to nie lata 90-te i dlatego nie może dziwić powód zaprzestania nadawania, czyli zbyt niska oglądalność.

VIVA powstała w 1993, co związane było z brakiem niemieckojęzycznego kanału MTV. Od początku nadawania, stacja osiągała doskonałe wyniki oglądalności, nie tylko wśród odbiorców niemieckojęzycznych.

Pamiętamy pierwszy połowę lat 90-tych i decyzję MTV o zakodowaniu. Kto odbierał zagraniczne stacje przez anteny satelitarne, ten mógł pożegnać się z MTV. Dodatkowo nie wszystkie sieci kablowe oferowały MTV. Dzięki temu VIVA trafiła na podatny grunt w naszym kraju, co przełożyło się na ogromną popularność. Nie ma co się oszukiwać. W pewien sposób kształtowała gusty muzyczne i promowała artystów, którzy raczej bez pomocy stacji VIVA nie zaistnieliby w takim wymiarze.

Jeżeli nie możesz pokonać konkurencji, to ją wykup. I tak właśnie zrobiono ze stacją VIVA. Właściciel MTV Viacom zdecydował się na zakup stacji VIVA w roku 2004. W kolejnych latach obie stacje stawały się niezwykle do siebie podobne, a w ramówce zaczynały dominować rozmaite debilne programy.

Zniknięcie stacji VIVA wcale nie dziwi. Kto dziś ogląda telewizje muzyczne? Lata 90-te i wcześniej 80-te, to złoty okres dla stacji nadających teledyski. Złoty okres również dla artystów, którzy w ten sposób zdobywali popularność. Każdy kto chciał usłyszeć ulubioną piosenkę, ulubiony teledysk, musiał po prostu czekać przed ekranem telewizora, licząc, że dany utwór jest na playliście. Dziś internecie, pyk youtube i oglądamy co chcemy.

Z ciekawości sprawdziłem wyniki oglądalności kanałów muzycznych w maju 2018. Dokładne zestawienie można znaleźć na portalu Wirtualne Media.

Polo TV – 0,66% średniego udziału
Eska TV – 0,44% średniego udziału
Disco Polo Music – 0,17% średniego udziału

Jak widać, żaden kanał muzyczny nie ma nawet 1% średniego udziału wśród wszystkich oglądających tv.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz